Past Festivals

2015

Thursday: Nathan James & the Rhythm Scratchers, Kalo

Friday: Kyle Reid & the Low Swingin’ Chariots, Moon Hooch

Saturday: Norman High School Jazz Combo, The Nichol Quintet, Culture Cinematic, Bill Evans’ Soulgrass

2014

Thursday: Dirty Red & the Soul Shakers, Samantha Fish

Friday: Edmond Jazz Orchestra, The Charlie Hunter & Scott Amendola Duo

Saturday: Combined Fources, Boyd Street Brass, Pidgin, Dan Hicks & His Hot Licks

2013

Thursday: Parker Millsap, Duke Robillard

Friday: A Taste of Herb, Fareed Haque and MathGames!

Saturday: Norman High School Jazz Combo, The Paseo Street Walkers, The Justin Echols Trio, The Dirty Dozen Brass Band

2012

Thursday: Steve Coleman & The OBS All-Stars, Carolyn Wonderland

Friday: What’s That, The Bert Dalton Brazil Project

Saturday: New Horizons Jazz Band, Norman High School Jazz Combo, Ivan Pena Ensemble, David Sanborn

2011

Thursday: Margo Valiante, Murali Coryell

Friday: 145th Army Big Band, Larry Coryell

Saturday: Norman North High School Jazz Choir, Norman High School Jazz Combo, Jeremy Thomas Quartet, Poncho Sanchez

2010

Thursday: J.D. Thompson and the Big Bad Wolves, Guy Forsyth

Friday: Ashlee Madison Tribute, IDRS Showcase: Michael Rabinowitz & Bassoon in the Wild with special guest Paul McCandless

Saturday: Norman North High School Jazz Choir, Suzanna Choffel, The Bad Plus

2009

Thursday: Roland Bowling Band, Lloyd Jones

Friday: Morris McCraven, Judy Carmichael

Saturday: Norman North High School Jazz Choir, Aaron Squirrel, Jeff Lorber

2008

Thursday: Miss Blues & the Blue Notes, Saffire – The Uppity Blues Women

Friday: Norman North High School Jazz Choir, Bruce Benson & Studio B, Barrie Lee Hall, Jr. and Duke Ellington Small Band

Saturday: Joel Young & The 25th Anniversary Jazz In June All-Stars, Chuck Mangione

2007

Thursday: The Rounders, Elvin Bishop

Friday: Norman North High School Jazz Choir, Garret “Big G” Jacobson, Jacob Fred Jazz Odyssey.

Saturday: Miss Brown to You, Edmar Castaneda, Garage Mahal

2006

Thursday: Red Rhythm Band, Sean Costello Band

Friday: Norman North High School Jazz Choir, Brian Gorrell and the Jazz Company featuring Shane Conaway, Jeanie Bryson

Saturday: Christopher Wray Quartet, Eric Byrd Trio, Marcus Belgrave Octet in a Louis Armstrong Tribute

2005

Thursday: Watermelon Slim, The Holmes Brothers

Friday: Norman North High School Jazz Choir, Talk of the Town, Grady Nichols

Saturday: Brent Blount Quartet, Kathy Kosins Quartet, T.S. Monk III

2004

Thursday: Elvis T. Busboy and the Blues Busters, Jimmy and Jeannie Cheatham and the Sweet Baby Blues Band

Friday: Norman North High School Jazz Choir, The Eric Leonard Band, The Swingtips

Saturday: The Max Gise Trio, the Jae Sinnett Trio, Paquito D’Rivera and the United Nations Orchestra

2003

Thursday: Pinkie and the Snakeshakers, Randy McAllister

Friday: Norman North High School Jazz Choir, Freddie Bryant and Kaleidoscope, The Tony Guerrero Band

Saturday: The Airmen of Note, The Doug Talley Quartet, the Ellis Marsalis Quartet

2002

Thursday: Danny White’s Blues Review, Miss Lavelle White

Friday: Norman North High School Jazz Choir, Jahruba, Eliane Elias

Saturday: Irv Wagner’s Trombone Choir, Legends of the Bandstand; Norma Zenteno

2001

Thursday: Shortt Dogg; Randy McAlister

Friday: Norman North High Jazz Choir, Norman High Big Band, Charlene and the Smoking Section, Astral Project

Saturday: OU Jazz Ensemble, Innuendo, Jim Collum

Sunday: Jim Collum

2000

Thursday: Pinkie & the Snakeshakers, Jude Taylor

Friday: Norman North Jazz Choir, Maurice Johnson, Joseph Vincelli

Saturday: Earl Enterline Quartet, John Funkhouser Trio, the Swingtips

Sunday: Jack McDuff

1999

Thursday: The Deviants, Smokey Wilson

Friday: Norman North Jazz Choir, D’Lux Vortex, Dallas Jazz Orchestra

Saturday: Big G, Stephen Fulton Quintet, Freddie Bryant Quintet, Cryout

Sunday: Edgar Cruz, Doug Talley Quartet

1998

Thursday: Smiling Vic & the Soul Monkeys, Little Milton

Friday: Norman North High School Jazz Choir, Mitch’s Brew, Tony Guerrero

Saturday: Citizen, The Jae Sinnett Trio, D.C. Minner & Selby, The Norma Zenteno Band

Sunday: Satin, The Mary Sallee Quartet, The Joe Whitecotton Quartet

1997

Thursday: Central Mid-High Jazz Choir, Flash Terry & the Uptown Band, Norman Hedman & Tropique

Friday: Larry Hammett Quartet, Dotsero

Saturday: Blackhawk Blues Band, Classen Jazz Band, Michael Wolff Quartet

Sunday: Sentimental Journey, Brent Blount Quartet

1996

Thursday: Jacob Fred Jazz Oddysey, MaryAnn & the Blue Dogs, Phil Flanigan Trio & Turk Mauro

Friday: Earl Clark Trio, Straight Ahead

Saturday: P’Light Society Jazz All-Stars, Airmen of Note

Sunday: The Classen Jazz Band, Jay McShann Trio, Airmen of Note, Salsa Nueva

1995

Thursday: Central Mid-High Jazz Choir, Mitch’s Brew, D.C. Minner & Selby, John Altenburg

Friday: Pat McIntyre Jazz Ensemble, Sebastian Whitaker & the Creators, Richie Cole & Joe McBride

Saturday: Doug Talley Quartet, Sandra Dudley

Sunday: Berry Harris, Vintage Jazz Quartet, One Accord, Marchel Ivery Quintet, Beto & the Fairlanes

1994

Thursday: Ethan Walker & the Jazz Monument Trio, Roland Allen & Futur, Flash Terry

Friday: Whitecotton Territory Jazz Band, Eric “Scorch” Scortia, Stephen Fulton Sextet, Dotsero

Saturday: North Texas Faculty Jazz Combo, Leon Breeden

Sunday: Peter Krouse & Lisa Turci, Dallas Jazz Orchestra, David Sanchez, Norma Zenteno Band

1993

Thursday: OU Steel Band, Max Ridgeway Trio, After Five

Friday: Morris Nelms Quartet, Sebastian Whitaker & the Creators, Airmen of Note

Saturday: Larry Hammett Group, Airmen of Note

Sunday: Cruz Control, Hugh Masekela, Gerald Albright, Keiko Matsui, Dan Seigel & Kazu Matsui

1992

Thursday: Turbo Horns, Time Warp, After Five

Friday: Theatre Zero, Gentlemen of Jazz, Brian Bromberg

Saturday: Middlemen, D.C. Minner & Selby, Larry Hammett

Sunday: OU State Fellowship Choir, Kellye Gray, Tony Guerrero, Marchel Ivery, Hank Crawford

1991

Thursday: Wagner’s Trombone Choir, Ms. Brown to You, Tom Ware’s Blues Nation

Friday: Oklahoma Panhandlers, Kris Berg Quartet, Fingerprints

Sunday: Riverboat Jazz Kings, Artsong, Gary BB Coleman, Clark Terry, Larry Coryell, After Five

1990

Norman High School Big Band, Oklahoma Panhandlers, Worthy Constituents, Dotsero, Stephen Fulton, Morris Nelms. No Left Turn, Billy Childs, Dennis Gonzalez, Urban Jazz Octet.

1989

Thursday: The Urban Jazz Quartet, Cruz Control, Los Gringos

Friday: Beatrice and Company, the Norman Jazz Orchestra, Chris Hicks Band

Sunday: Wilton Felder and Jewel Brown, the Texas Jazz Quartet, Duane Lamont-Williams Group, After Five, Stephen Fulton Sextet, Pat McIntyre Quartet, Marchel Ivery Quintet, Oklahoma City Jazz Orchestra

1988

Sunday: Duane-Lamont Williams, Paul Brewer’s Jazz Trombones, Art for Ears, Stephen Fulton Quintet, Jeff Johnson Trio, Cosmic Debris, Territory Jazz Band, George Dennie Trio, Joe Davis Jazz Band, Sonny Grey Trio, Beatrice and Company, Chris Hicks, Barney Kessel

1987

Friday: Keisha St. Joan and Bertha Hope

Saturday: Sooner Fashion Mall: Made In Oklahoma Big Band, Beatrice Patmon Cole, Cleo Laine, John Dankworth

Sunday: Andrews Park: Paul Brewer’s Jazz Trombones, Beatrice Cole and Band, Bertha Hope, the Royalaires, The Burton Band, Territory Jazz Band, Baird Jones Trio, Keisha St. Joan (or Beatrice Patmon Cole)

1986

Saturday: Laura Theodore

Sunday: Laura Theordore, Territory Jazz Band, Earl Day Trio, Paul Brewer Quartet, Oklahoma City Jazz Orchestra, Stephen Fulton Quintet

1985

Saturday: Keisha St. Joan and Bertha Hope

1984

Saturday: Cleo Laine and John Dankworth